TARİHÇEMİZ
1946

Ali Sözer, İstanbul Karaköy'de 20 m²'lik atölyesinde, “Sözer Motopomp ve Makine Sanayi, Ali Sözer ve Oğulları” ismi ile Sözer Makina’nın temellerini atar.

Kendisi dönemin iyi okullarından olan Sultan Ahmet Sanat Okulu, Torna Tesviye Bölümü’nden mezun olmuştur.

1956

Çeşitli yerlerde kullanılan değişik pompa imalatı ve servisine İstanbul Küçük Mustafa Paşa'daki 3 farklı atölyede devam edilir.

1965

Üretim, İstanbul Eyüp'deki 170 m² olan atölyeye taşınır.

1971

Mevcut iş konularının haricinde, çeşitli tipte ve kapasitede boya üretim makinelerinin imalatına geçilerek, ilk "Mikser Boya Karıştırma Makinesi” üretimi yapılır.

1986
Hız kesmeden büyüyen Şirket, ilk ihracat işlemini gerçekleştirir.
1993

Kimya ve Boya sektöründe hizmet veren SÖZER markası, makine üretimine ağırlık verilmesiyle beraber, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İMES Sanayi Sitesi’nde yerini alır.

1994

Daha kurumsal bir yapıya geçilmesi amacıyla 1994 başında Limited Şirket kurulur.

2005

Hizmet verdiği sektörlerde marka olmayı amaç edinen Sözer Makina, SÖZER®’i resmen kendi markası olarak tescilletir.

2007

Müşteri taleplerinin, dolayısıyla iş hacminin artmasından sonra Sözer Makina İstanbul Tuzla’daki Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikaya taşınır. Böylece çalışmalarını “atölye” boyutundan “fabrika” ortamına aktarır.

2011

Sözer Makina, gelişen ve büyüyen yapısıyla, Kocaeli Dilovası’nda yer alan İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa ettiği kendi fabrikasına taşınmıştır.

2013

Üretim kalitemizi arttırmak ve standartlarımızı üst seviyede sürdürülebilir kılmak için makine parkuruna özel tip CNC tezgahlar kazandırılmıştır.

2019

Sözer Makina, üretimde dijitalleşme ve endüstri 4.0 alanında yaptığı çalışmalarla katma değeri yüksek makinaların ve sistemlerin üretimine başlamıştır.