Tarihçemiz
1946 - Ali Sözer, İstanbul Karaköy'de 90 m²'lik atölyesinde, “Sözer Motopomp ve Makine Sanayi, Ali Sözer ve Oğulları” ismi ile Sözer Makina’nın temellerini atar. Kendisi dönemin iyi okullarından olan Sultan Ahmet Sanat Okulu, Torna Tesviye Bölümü’nden mezun olmuştur.

1948 - İş hacminin artmasından dolayı, aynı bölge içerisinde bulunan 120 m²'lik bir atölye daha bünyeye ilave edilir.

1956 - Çeşitli yerlerde kullanılan değişik pompa imalatı ve servisine İstanbul Küçük Mustafa Paşa'daki 3 farklı atölyede devam edilir.

1965 - Üretim, İstanbul Demirkapı'daki 170 m² olan atölyeye taşınır.

1971 - Mevcut iş konularının haricinde, çeşitli tipte ve kapasitede boya üretim makinelerinin imalatına geçilerek, ilk "Mikser Boya Karıştırma Makinesi” üretimi yapılır.

1986 - Hız kesmeden büyüyen Şirket, ilk ihracat işlemini gerçekleştirir.

1993 - Kimya ve Boya sektöründe hizmet veren SÖZER markası, makine üretimine ağırlık verilmesiyle beraber, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İMES Sanayi Sitesi’nde yerini alır.

1994 - Daha kurumsal bir yapıya geçilmesi amacıyla 1994 başında Limited Şirket kurulur.

2005 - Hizmet verdiği sektörlerde marka olmayı amaç edinen Sözer Makina, SÖZER®’i resmen kendi markası olarak tescilletir.

2007 - Müşteri taleplerinin, dolayısıyla iş hacminin artmasından sonra Sözer Makina İstanbul Tuzla’daki Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikaya taşınır. Böylece çalışmalarını “atölye” boyutundan “fabrika” ortamına aktarır.

2010 - Sözer Makina, gelişen ve büyüyen yapısıyla, Kocaeli Dilovası’nda yer alan İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa ettiği kendi fabrikasında çalışmalarına devam etmektedir.