Din Cup Viskozite Kaplarý
KULLANIM ALANLARI :

Düşük viskoziteye sahip akışkan sıvıların laboratuvar ortamında hızlı ve etkili bir şekilde karşılaştırma işlemi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde boya, vernik, mürekkep gibi ürünler için sıkça tercih edilmektedir.

TASARIM :

Ana gövde sert alüminyum malzemeden DIN 53211 standartlarına uygun bir şekilde CNC işleme merkezinde hassas bir şekilde üretilmektedir. Paslanmaz çelikten imal edilmiş delik orifisi ±0,02 mm hassasiyetle Din Cup çıkış deliğine yerleştirilmektedir. İç ve dış yüzeyleri tamamen parlatılmış Din Cup, temizlik açısından da zaman kaybını en aza indirgemektedir. Herhangi bir sıvının ölçülecek viskozitesi, 100 ml hacme sahip Din Cup’tan belli bir delik çapından geçiş zamanı olarak ifade edilmektedir. Geçiş zamanı kronometre yardımı ile ölçülmektedir.

ÇALIŞMA PRENSİBİ :

Din Cup, ölçümü yapılacak sıvı ile tamamen doldurulur. Din Cup altındaki delik parmak ile kapatılır. Tamamen doldurulduktan sonra parmağın delikten çekilmesi ile kronometre başlatılır. Din Cup’a yukarıdan bakıldığında delik görününceye kadar kronometre devam ettirilir. Delik göründüğü anda kronometre durdurularak süre kayıt altına alınır. Burada Din Cup’ın dik tutulması önem kazanmaktadır.

ÖZEL İSTEKLER :

Din Cup’ın üzerine oturacağı üç ayaklı tripod taşıyıcısı, cezve sapı şeklinde daldırma yöntemi ile kullanılabilinen sap özelliği opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Din Cup Delik Çapı (mm) Viskozite Aralığı (Centipoise)
2 10 - 50
3 35 - 300
4 50 - 800
6 300 - 1500
8 500 - 5000
* Değerler geçiş zamanı 20 - 200 sn. arasında olan malzemeler için geçerlidir.